
Батьківські права в Україні: відмова, від батьківських прав, шляхи та підстави їх позбавлення
Головні тези щодо можливості відмови від батьківських прав у добровільному порядку
Зазначені тезиси статті розкривають головні аспекти обов’язків батьків перед дітьми та можливості відмови від батьківських прав їх батьківських прав у добровільному порядку.
- У сімейному кодексі України (СК) закріплено обов’язок батьків утримувати дітей до їх повноліття, а за умов навчання – до 23 років.
- СК надає батькам право визначати форму сплати аліментів (грошова або натуральна) між собою, а вразі спору – через суд.
- Батьки можуть бути звільнені від обов’язку сплачувати аліменти, якщо дохід дитини перевищує їхні власні, але лише за рішенням суду.
- Законом передбачено звільнення від сплати аліментів на підставі договору про передачу нерухомості, що не позбавляє відчужувача додаткових витрат на дитину.
- Утримання дитини є головним обов’язком батьків, що забезпечує її право на належний розвиток і життєвий рівень.
- Позбавлення батьківських прав можливе лише за судовим рішенням у виняткових випадках, як крайня міра, при зловживанні спиртними напоями, вживанні наркотиків, ухилення від батьківських обов’язків, жорстокому поводженні або засудження за злочини проти дитини.
- Залежно від ситуації, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, особи чи організації, які здійснюють догляд.
- Позбавлення батьківських прав не звільняє таку особу від виконання своїх обов’язків щодо дитини, в тому числі й щодо сплати аліментів.
- Отже, в розумінні чинного законодавства України добровільна відмова від батьківських прав, в тому числі шляхом написання розписки, є недопустимою та незаконною.
Приєднуйтесь до моїх соціальних мереж:
Читайте також в соціальних мережах